Проектът на Териториален план за справедлив преход на област Перник 

...
Проектът на Териториален план за справедлив преход на област Перник 
Коментари Харесай

Омбудсманът: Има ли опасност хиляди домакинства в Перник да останат без топла вода и парно 2027 г.

Проектът на Териториален проект за обективен преход на област Перник  да бъде модифициран и допълнен с съответни ограничения, които да подсигуряват отбрана на ползите на битовите клиенти на топлоснабдителни услуги в града с фокус върху сигурността на доставките и образуването на допустимо най-ниски цени. Такова мнение изпрати омбудсманът Диана Ковачева до министъра на енергетиката Румен Радев във връзка оповестения за публично разискване план (Проект на ТПСП), оповестиха от пресцентъра на публичния бранител.

„ Дълбока угриженост и безпокойствие буди проектът за ускорено затваряне на мощности в „ Топлофикация-Перник “ АД, които понастоящем обезпечават централно топлоснабдяване с гореща вода и отопление на към 20 хиляди семейства в гр. Перник. С терзание означавам, че хилядите битови клиенти на централното топлоснабдяване в гр. Перник не са избрани като заинтригувана страна от нисковъглеродния преход. Няма и гаранции, че техните ползи ще бъдат предпазени след 2026 година Във връзка с това считам, че значителен пропуск в Проекта на ТПСП е неналичието на визия за бъдещето на централното топлоснабдяване на гр. Перник “, написа проф. Ковачева.

Тя отбелязва, че въпросният план дава индикации за четири вероятни разновидността. Единият е електрификация на отоплението, вторият - в Топлоелектрическа централа „ Република “, част „ Топлофикация-Перник “ АД, да се извърши промишлена реорганизация и софтуерно прекосяване към различен енергиен източник – друг от въглищата, с цел да се понижат въглеродните излъчвания. В трития - Топлоелектрическа централа „ Република “ да не премине към различен енергиен източник и да спре през 2027 година Т.е. да се замести от възобновими енергийни източници (ВЕИ), като са планувани 105 MW електрическа мощ, 502 MW топлинна мощ - фотоволтаици, зелен водород, геотермална сила, вятърни турбини или биометан. Четвъртият вид е при хипотезата Топлоелектрическа централа „ Република “ да не премине към различен енергиен източник и да спре през 2027 година, като до този период не са построени нужните за топлоснабдяването на битовите клиенти в гр. Перник заместващи мощности.

Общественият бранител обръща внимание, че значителен минус на предоставената за публично разискване информация е неналичието на данни дали всеки от тези разновидности е изследван от Министерството на енергетиката, дали са извършени съвещания с сдружението лицензиант за активността „ транспорт на топлинна сила “ на територията на гр. Перник и по какъв начин при всеки от тези разновидности ще бъдат предпазени ползите на битовите клиенти да получават несъмнено, качествено и непрестанно доставяне с топлинна сила на налични цени.

„ Стои въпросът дали при прекосяване към електрификация на отоплението на постройките – етажна благосъстоятелност (СЕС), електроразпределителните мрежи в гр. Перник и вътрешните електрически съоръжения в постройките и в жилищата на жителите могат безпроблемно да понесат спомагателните електрически товари. В случай че се възнамерява заменяне на въглищни топлинни мощности с топлинни мощности от ВЕИ, направени ли са изследвания за тяхното разполагане и надлежно за използваемостта на съществуващата топлоснабдителна инфраструктура “, пита Диана Ковачева.

Тя акцентира, че за битовите клиенти е значимо преходът към нискоемесионно отопление да не изисква от тях да вършат основни лични разноски за създаване на нови уреди или вътрешни съоръжения.

„ Смятам за заслужено, в случай че такива вложения се постановат, те да бъдат напълно обезпечени с публични средства, защото произтичат от решения на държавни институции “, безапелационна е проф. Ковачева.

Тя показва още, че по информация на енергийното министерство от 9 август т.г. ТПСП за областите Стара Загора, Перник и Кюстендил ще бъдат изпратени към Европейската комисия за утвърждение като основно изискване трите най-засегнати от енергийния преход района да получат поддръжка на стойност 1,15 милиарда евро.

Омбудсманът акцентира, че в плана за област Перник е записано, че  „ Предвидените траектории за енергиен преход регистрират в допълнение Плана за възобновяване и резистентност на България (ПВУ), утвърден през май 2022 година, като се приема, че производството на електрическа енергия от въглища ще спре до 2038 година Подобна траектория е предоставена с решение на Народното събрание от 12 януари 2023 година “ Диана Ковачева упорства за отговор заради какви аргументи за осъществяването на нискоемисионната промяна в Топлоелектрическа централа „ Република “ е избран интензивен график до 2026 година

„ Има ли заплаха хиляди битови клиенти на централното топлоснабдяване в гр. Перник да останат без обслужване през 2027 година и какви съответни стъпки ще бъдат подхванати, с цел да не се допусне енергийна неустановеност за потребителите “, пита омбудсманът и упорства енергийното министерство да даде оценка до каква степен е реалистично вложенията в новите заместващи нискоемисионни или ВЕИ топлинни мощности да се осъществят с бързи темпове в идващите три години.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР